Przejdź do treści

SENIORZY AKTYWNI JAK NIGDY!

W ostatnich miesiącach Seniorzy z Gminy Radziechowy-Wieprz korzystali ze specjalnie przygotowanej dla nich oferty zajęć, w której znalazły się spotkania ze specjalistami, warsztaty, ćwiczenia gimnastyczne oraz wyjazdy rekreacyjne. Harmonogramy były bardzo napięte, a wszystko po to aby jak najlepiej wykorzystać dotację pozyskaną na działania z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i pozwolić seniorom na rozwój osobisty i poprawę kondycji. 

To było naprawdę aktywne lato dla seniorów. Każdy chętny, który ukończył 60 rok życia mógł zupełnie nieodpłatnie skorzystać z dedykowanych dla seniorów zajęć. Najwięcej było zajęć z gimnastyki. Seniorzy ćwiczyli pod okiem trenerów realizując programy dopasowane do ich potrzeb i możliwości. Zajęcia odbywały się regularnie w każdej z miejscowości gminy powstała grupa ćwiczących, która uczestniczyła w było bardzo zróżnicowanych treningach, których najpopularniejszymi tematami były: gimnastyka i delikatny aerobik, joga oraz spacery z kijami nordic walking. W ramach projektu uczestnicy mieli także okazję wziąć udział w jednym z trzech wyjazdów spacerowych do Pszczyny, ogrodów botanicznych w Goczałkowicach Zdroju oraz sześciu wyjazdów rekreacyjnych na baseny w Chochołowie. 

Dodatkowymi elementami wzbogacającymi ofertę zajęć były sierpniowe zajęcia z ceramiki. Seniorzy mogli spróbować swoich sił w samodzielnym tworzeniu donic od rysunku projektu poprzez kształtowania naczynia po jego pomalowanie. Na warsztatach uczestnicy poznali dwie techniki ceramiczne, a same zajęcia – mające przyjemna relaksacyjną formę – wspominane są bardzo ciepło. 

We wrześniu odbyło się 6 spotkań, których głównym tematem były zioła. Seniorzy mogli dowiedzieć się wszystkiego o ich właściwościach i pielęgnacji oraz dobrać sadzonki do własnych potrzeb, aby w domu skomponować z nich parapet ziołowy lub aby otrzymane rośliny zasadzić w ogrodzie. Warsztaty zielarskie obfitowały także w atrakcyjne niespodzianki – uczestnicy mieli okazję skosztować np. pesto z oregano, lodów bazyliowych, czy też wrócić do domu ze słoiczkiem świeżo przygotowanej maści z igieł sosny doskonałej do inhalacji podczas przeziębienia. Podczas warsztatów seniorzy mogli także przesadzić zioła do samodzielnie wykonanych na zajęciach ceramicznych doniczek. Zajęcia prowadziła inżynier krajobrazu, pani Anna Olkis. 

Także we wrześniu w każdej z sześciu miejscowości gminy Radziechowy-Wieprz odbyły się spotkania z Dietetykiem Panią Patrycją Majdak z poradni dietetycznej DIETA RAJ. Na spotkaniach seniorzy mogli dowiedzieć się nie tylko jak zmieniło się wraz z wiekiem zapotrzebowanie ich ciał na witaminy i minerały, czy poznać sugerowany dla nich rozkład posiłków, ale także dowiedzieć się jak zmieniać żywienie w przypadku rożnych chorób przewlekłych, czy też poznać nieco dietetycznych przepisów. 

Seniorzy mieli także okazję do wzięcia udziału w konkursie botanicznym z nagrodami. Do konkursu otrzymaliśmy 38 zgłoszeń, które komisja oceniła w dwóch kategoriach najpiękniejszy balkon oraz najpiękniejszy ogród. W ramach konkursu przewidziana była także trzecia kategoria  dot. parapetów ziołowo kwiatowych jednak w skutek niemal braku zgłoszeń komisja podjęła decyzję o jej wycofaniu. Brak ziołowych parapetów u seniorów jednak dodatkowo wzmocnił nasze przekonanie, że potrzebna była organizacją zięć skupionych wokół temat ziół. Na realizację wszystkich powyższych zadań otrzymano grant w wysokości blisko 118 tysięcy złotych z projektu opracowanego w ramach projektu AKTYWNI 100%”, który został dofinansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 Edycja 2021. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie PARAMUS w partnerstwie z Gminnym Centrum Kultury, Promocji, Turystyki. 

Marta Bem